گلبولهای زندگی
همه باهم همیشه باهم
درباره وبلاگ


سلام به همه بازدیدکنندگان عزیز گلبولهای زندگی به همه خوش امد گویی میگوید و امیدواریم این گروه گلبولهای زندگی برای همیشه بماند

مدیر وبلاگ : aboud hashemi
نظرسنجی
بنظرت چطوره ؟

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
!code ahang new!

دنیای بچه ٢ عینک آفتابی مردانه
از ما حمایت کنید


!--Begin of IRChat.ir-->

به گزارش خبرنگار ایرنا ، اكنون ۶۴۵ نفر بیمار تالاسمی در سطح استان خراسان رضوی وجود دارند كه داروی دسفرال و نوع ایرانی آن دسفناك در زمره اقلام دارویی است كه حیات این بیماران را تضمین می كند. 

به گفته پزشكان، تالاسمی یك بیماری كم خونی ارثی است كه چنانچه داروهای اصلی آن یعنی دسفرال یا دسفناك به موقع در اختیار بیماران قرار نگیرد عدم استفاده آن موجب تجمع آهن در بدن بیمار شده و عوارض ناگواری را در بدن بیماران برجای می گذارد. 
ملیحه .ح یكی از بیماران مبتلا به تالاسمی ساكن مشهد به خبرنگار ایرنا گفت: ما بیماران تالاسمی از دو سال گذشته تاكنون برای تامین داروی دسفرال كه باعث دفع آهن اضافی بدن می شود، با مشكلات زیادی مواجه هستیم. 
وی با بیان اینكه كمبودهای دارویی در هفته های اخیر نسبت به چند ماه گذشته بهتر شده است، افزود: اما همچنان بیماران تالاسمی به میزان لازم داروی دسفرال را دریافت نمی كنند، به طور مثال در گذشته كه كمبودهای دارویی وجود نداشت، ماهانه ۹۰ آمپول سهمیه من بود اما اكنون بین ۳۰ تا ۴۰ آمپول در ماه دریافت می كنم. 
این بانوی مشهدی كه ۲۶ سال سن دارد از مسوولان می خواهد كه بیماران تالاسمی را فراموش نكنند و می گوید: به اعتقاد من داروی ایرانی مشابه دسفرال، كیفیت پایینی دارد و بسیاری از مبتلایان به تالاسمی نسبت به این دارو حساسیت دارند. 
علی اكبر محمدی یكی دیگر از مبتلایان به تالاسمی در خراسان رضوی نیز خاطر نشان كرد: مشكلات دارویی ما از حدود دو سال گذشته آغاز شده است و در هفته های اخیر كمی بهبود یافته است. 
وی با بیان اینكه داروهای ایرانی برای برخی از مبتلایان تالاسمی با عوارضی مانند مشكلات پوستی و جسمی همراه است، گفت: در سالهای گذشته من در ماه ۱۱۰ ویال دسفرال دریافت می كردم اما با وخیم شدن كمبودهای دارویی این میزان به ۱۰ ویال نیز كاهش یافت. 
وی بیان كرد: هم اكنون كه شرایط كمی بهتر شده است در ماه ۴۰ تا ۵۰ ویال دسفرال سهمیه من است. 
نایب رییس انجمن تالاسمی خراسان رضوی كه خود یكی از بیماران مبتلا به تالاسمی است نیز به خبرنگار ما گفت: در حال حاضر كمبودهای دارویی نسبت به چند ماه گذشته بهتر شده اما همچنان نیاز واقعی مبتلایان به آمپول دسفرال تامین نشده است. 
مرتضی شهباز افزود: مبتلایان به تالاسمی در خراسان رضوی كه بیش از ۶۰۰ نفر می باشند در گذشته روزانه به طور میانگین چهار آمپول دسفرال را دریافت می كردند اما اكنون به علت كمبودها نصف این میزان را دریافت می كنند. 
وی با بیان اینكه داروهای آهن زدایی در بیماران تالاسمی به دو بخش تزریقی و خوراكی تقسیم می شود، افزود: اكثر داروهای بیماران تالاسمی رایگان است، اما داروهای خوراكی زیر پوشش بیمه نیستند و هر قرص آن بین سه تا چهار هزار تومان قیمت دارد. 
به گفته وی، داروهای خوراكی برای مبتلایانی كه امكان تزریق ندارند، مورد استفاده قرار می گیرد. 
شهباز خاطر نشان كرد: اگر بیماران داروهای آهن زدا را استفاده نكنند، آهن در سیستم های مختلف بدن آنها از جمله قلب، كبد و كلیه تجمع یافته و سلامتی آنها را به خطر می اندازد. 
سرپرست مركز هموفیلی و تالاسمی سرور دانشگاه علوم پزشكی مشهد در این ارتباط گفت: 
تالاسمی یك بیماری كم خونی ارثی است كه بدن بیماران مبتلا نمی تواند به اندازه كافی هموگلوبین (رنگدانه موجود در سلول های قرمز خون) را تولید نماید و در نتیجه بیماران نیازمند تزریق خون می باشند. 
دكتر زهرا بدیعی افزود: بدنبال تزریق های مكرر خون این بیماران به مشكل تجمع آهن در بدن مبتلا می شوند كه اگر آهن اضافی از بدن آنها دفع نشود در ارگان های مختلف بدن تجمع یافته و عوارض مختلفی مانند بیماریهای قلبی و عروقی، دیابت، كاهش رشد و تاخیر در بلوغ را بدنبال دارد. 
این پزشك فوق تخصص هماتولوژی اظهار داشت: این بیماران باید به صورت روزانه داروهای آهن زدا مانند دسفرال را دریافت كنند. 
وی با بیان اینكه اگر آهن در داخل بدن افزایش یابد، ریسك بروز عوارض افزایش می یابد، افزود: دفع نشدن آهن اضافی در دراز مدت اثراتش را در بیماران مبتلا به تالاسمی نشان می دهد. 
سرپرست مركز هموفیلی و تالاسمی سرور دانشگاه علوم پزشكی مشهد افزود: كمبودهای دارویی بیماران تالاسمی از یك سال و نیم گذشته شروع شده است و مسوولان دنبال رفع این مشكل هستند اما همچنان كمبودها وجود دارد. 
بدیعی تاكید كرد: هر چند كه مشكل كمبود داروی دسفرال در كل كشور وجود دارد اما در حال حاضر توزیع این دارو در سطح كشور مناسب و یكنواخت نیست. 
وی گفت: در حالی كه اكنون مبتلایان به تالاسمی در استان خراسان رضوی با كمبود دسفرال مواجه هستند، در برخی از نقاط كشور این دارو به میزان كافی در اختیار بیماران قرار دارد. 
یكی از دست اندركاران داروخانه مركز هموفیلی و تالاسمی دانشگاه علوم پزشكی مشهد نیز به ایرنا گفت: داروهای بیماران خاص از جمله مبتلایان به تالاسمی و هموفیلی رایگان بوده و همه هزینه ها را بیمه پرداخت می كند و هیچ پولی از بیمار اخذ نمی شود. 
غلامحسین ملكوتی افزود: داروی دسفرال و نمونه ایرانی آن دسفناك از وزارت بهداشت برای بیماران تالاسمی ارسال می شود و به دلیل كمبودها به هر بیمار مقداری دسفرال داده شده و بقیه آن را دسفناك می دهند. 
به گفته وی، در حال حاضر به هر بیمار حدود ۳۰ عدد آمپول دسفرال تعلق می گیرد. 
مدیر عامل انجمن تالاسمی خراسان رضوی نیز وضعیت توزیع داروی بیماران تالاسمی را نامناسب دانست و گفت: در هفته های اخیر نسبت به گذشته كمبودهای دارویی بهتر شده است اما همچنان مشكلات در خراسان رضوی وجود دارد. 
دكتر علی قاسمی افزود: داروهای بیماران تالاسمی در سطح داروخانه های شهر توزیع نمی شود و توزیع این داروها از طریق داروخانه كلینیك سرور دانشگاه علوم پزشكی مشهد در بین بیماران صورت می گیرد. 
كارشناس مسوول بیماران خاص دانشگاه علوم پزشكی مشهد نیز در این ارتباط گفت: مبتلایان پنج نوع بیماری شامل هموفیلی، تالاسمی، دیالیز، ام .اس و پیوند جز بیماران خاص هستند كه تامین دارو و درمان آنها مورد حمایت وزارت بهداشت قرار دارد. 
دكتر جواد رجبییان افزود: در حال حاضر ۶۴۵ بیمار مبتلا به تالاسمی در خراسان رضوی زیر پوشش خدمات مربوطه قرار دارند. 
به گفته وی، داروهای مبتلایان به تالاسمی بیماران شامل دسفرال و دسفناك رایگان است اما برای داروی خوراكی اكس جی كه در برخی از بیماران كاربرد دارد، مبلغ جزئی از بیمار دریافت می شود. 
وی خاطر نشان كرد: مشكل كمبود داروهای بیماران تالاسمی به دلیل كاهش واردات آن در سطح كشور مطرح است و این داروها به صورت متمركز توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در بین استان های مختلف توزیع می شود. 
به گفته وی، از ابتدای مهر ماه امسال با اقدامات وزارت بهداشت وضعیت تامین داروهای بیماران تالاسمی خیلی بهتر شده است اما هنوز به وضعیت مطلوب نرسیده ایم. 
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكی مشهد در ادامه گفت: داروهای بیماران خاص از جمله مبتلایان به تالاسمی توسط وزارت بهداشت به طور مستقیم تامین و توزیع می شود. 
دكتر محمد رضا صابری افزود: این داروها در داروخانه های سطح شهر توزیع نمی شود و در مراكز ویژه دانشگاه علوم پزشكی مشهد مطابق پرونده بیماران ارسال می گردد. 
وی خاطر نشان كرد: در سالهای اخیر ارسال این داروها با تاخیر روبرو شده اما هیچگاه قطع نشده است. 
وی با بیان اینكه هم اكنون نمونه ایرانی آمپول دسفرال به نام دسفناك در داخل كشور تولید می شود، افزود: نگرش پزشكان و بیماران نسبت به كیفیت و اثر بخشی این دارو باید اصلاح شود. 
وی خاطر نشان كرد: داروی دسفناك ایرانی هم اكنون به روسیه صادر می شود اما مصرف آن در داخل كشورمان از سوی بیماران مورد استقبال قرار نمی گیرد. 
صابری افزود: این در حالی است كه نتایج تحقیقی كه در دانشگاه تهران به مدت شش ماه انجام شد، نشان می دهد كه اثربخشی هر دو داروی دسفرال و دسفناك نمونه ایرانی آن تقریبا یكسان است اما تلقین های شخصی مصرف آن را مورد تردید قرار داده است. 
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكی مشهد در ادامه گفت: كمبودهای دارویی از سالهای گذشته در كشور وجود داشته است و همه آن مربوط به تحریم ها نیست، بلكه در شرایط فعلی تشدید یافته است. 
صابری در پایان گفت: خوشبختانه با اقدامات انجام شده برخی از مشكلات مربوط به كمبودهای اقلام دارویی برطرف شده است و امید است در آینده نزدیك شاهد رفع مشكلات موجود دراین زمینه باشیم. 
گرچه تامین اقلام دارویی بیماران خاص در كشور و به تبع آن خراسان رضوی بهبود یافته اما مبتلایان به تالاسمی در این استان برای دریافت داروهایشان به میزان لازم خواهان توجه و همت بیشتر مسوولان هستند. 

من به نوبه خودم از خواهر عزیزمان خانم ملیحه.ح و برادران عزیزم علی اکبر محمدی و مرتضی شهباز تشکر ویژه میکنم که هم به فکر خودشون هستن و هم همنوعان ما در مشهد و امیدوارم همیشه موفق و پیروز باشن 

منبع:ایرنا

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 17 مهر 1392
aboud hashemi


 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو